Jezioro Powidzkie

 

Województwo: Wielkopolskie
Najbliższa miejscowość: Giewartów
Maksymalna głębokość: 46m
Opłaty: Możliwe niewielkie opłaty za korzystanie z terenów baz nurkowych

 

Rynnowe, polodowcowe Jezioro Powidzkie, położone na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, jest największym jeziorem województwa wielkopolskiego. Jezioro objęte jest strefą ciszy, dlatego też fauna i flora jest tutaj dobrze rozwinięta, a czas spędzony nad tym akwenem to zawsze spokój i relaks. Woda jest czysta, dzięki czemu praktycznie zawsze możemy liczyć na dobre kilka metrów widoczności. Dodatkowym, ważnym i pozytywnym z nurkowego punktu widzenia czynnikiem jest fakt, iż w okolicach jeziora, dobrze rozwinięta jest infrastruktura nurkowa i turystyczna, dzięki czemu mamy gdzie się zatrzymać oraz nabić butle na kolejne nurkowania.

Wybierając się na nurkowania w Jeziorze Powidzkim, najlepiej kierować się na miejscowość Giewartów. To tutaj rozlokowane są nurkowe bazy i to właśnie z tego miejsca będziemy mieć dobrą miejscówkę wypadową na wszystkie najważniejsze podwodne atrakcje. Dojazd do samej miejscowości jest bardzo łatwy. Praktycznie z każdej strony, drogi są dobrej jakości, a Giewartów znajdziemy na każdej drogowej mapie, czy też w pamięci nawet najprostszej nawigacji GPS.

Ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę nurkową na powierzchni jak i pod wodą, nurkujemy w kilku miejscach.

1. Giewatów (przy pałacyku) – dojazd jest bardzo prosty. Jadąc główną drogą od strony miejscowości Słupca, na rondzie przy kościele, skręcamy (tuż przed kościołem) w lewo w stronę jeziora. Po chwili, jadąc szutrową drogą, docieramy do bazy nurkowej, która znajduje się tuż przy brzegu jeziora. Dostęp do wody jest tu również bardzo wygodny. Bezpośrednio od plaży wpływamy na oporęczowany tor atrakcji, składający się między innymi z kilku platform ćwiczeniowych, oraz budki telefonicznej i wraku BMW.

2. U gospodarza – ciekawe miejsce do nurkowania. Aby dojechać w to miejsce należy skręcić za kościołem w Giewartowie na miejscowość Kosewo. Jadąc następnie kilkaset metrów na wprost, mijamy kolejne zabudowania z lewej strony, aż w końcu zauważamy budynek obok którego ciągnie się równolegle do drogi mała szutrowa dróżka (coś jak dojazd do głębiej położonej posesji). Teren rzeczywiście jest prywatny i jeśli zdecydujemy się tam wjechać, musimy liczyć się z opłatą wynoszącą około 10 zł za samochód (najlepiej jak zobaczymy gospodarza, od razu zapłacić, a gdy go nie ma poczekać przed wejściem do wody na miejscu nurkowym, aż ktoś do nas podejdzie). Dróżka prowadzi wzdłuż budynku, a następnie ku brzegu jeziora, kończąc się małą, przyjemną łączką wśród drzew z dogodnym zejściem do wody. Pod wodą czekają nas tylko naturalne ale bardzo miłe atrakcje. Roślinność wzdłuż brzegów jest ładnie rozwinięta i nurkuje się tu bardzo przyjemnie. Dodatkowo łatwo tu złapać większą głębokość, gdyż płynąc na wprost i lekko w prawo dno dość szybko opada do około 30 metrów głębokości.

3. Kosewo – aby dojechać na miejsce, należy, jadąc główną drogą od strony Słupcy dojechać do ronda przy kościele. Tym razem, zgodnie z drogowskazem skręcamy za kościołem na miejscowość Kosewo. Następnie musimy dojechać do tej miejscowości i będąc już w Kosewie, skręcamy do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, na terenie którego latem mieści się nurkowa baza. Nurkując z brzegu natrafiamy na różne podwodne atrakcje. Głębokości jakie spotkamy na tym “torze” wynoszą w przeważającej części do kilkunastu metrów. Tymczasem nieco dalej od brzegu znajduje się wrak samolotu Cessna (20m) oraz bardzo ciekawy wrak jachtu kabinowego (25m).

 

Facebookmail