Norwegia

Norwegia Lofoty ten norweski archipelag wysp leży 300 kilometrów za kołem podbiegunowym i często nazywany jest „Norwegią w pigułce”. Składa się z siedmiu wysp, z których pięć połączonych jest drogą krajową E10, a na dwie pozostałe można dostać się promem lub samolotem. Strome zbocza gór, które wyrastają prosto z morza i sięgają nawet do 1200m n.p.m., a poszarpana linia szczytów bardziej przypomina infantylny dziecinny rysunek, niż realny krajobraz. Dodatkowego uroku dodaje bliskie sąsiedztwo morza, które wdarło się w ląd, tworząc słynne norweskie fiordy. Porozrzucane nad nimi rybackie wioski i miasteczka tworzą barwną mozaikę, która zmienia się nieustannie pod wpływem pór roku. Pierwsi osadnicy ciężko musieli się napracować, aby z tych niewielu wydartych morzu kawałków ziemi uczynić żyzne podłoże dla swych osad. Jednak rozwijane przez wieki umiejętności zagospodarowywania nawet najbardziej opornych skalnych gruntów można dziś podziwiać na Lofotach w całej okazałości. Z czasem niektóre wioski przekształciły się w małe miasteczka a drogi, mosty i promy połączyły niegdyś odizolowane społeczności.

Fiordy Norwegii

Norwegia kojarzy się przede wszystkim z fiordami. Fiordy, ogromne rozpadliny skalne, przez które morze wcina się głęboko w ląd, są wizytówką Norwegii i jej największym cudem natury. Nadają Norwegii niepowtarzalny urok. Do najbardziej znanych i najciekawszych fiordów Norwegii należy Geirangerfjord jest jednym z najbardziej malowniczych fiordów na świecie. Ma długość 16 kilometrów i otoczony jest stromymi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady.

Miejsca nurkowe

Miejsca nurkowe, dostępne są głownie z lądu, bądź z małych łodzi motorowych o mocy silnika 10 i 15 koni.

Nurkowanie w fiordach

 Jest to głownie nurkowanie z lądu, ale wygląda zupełnie inaczej niż to, z którym zwykle mieliście do czynienia. Główną zasługą tej niezapomnianej przygody jest arktyczny klimat, krystalicznie czyste wody Morza Norweskiego i dziewicza przyroda tego przepięknego zakątka świata. Zanurzając się w podwodnym świecie macie możliwość poznania i obcowania z dostępnymi tylko tutaj okazami ryb, czy innymi morskimi stworzeniami.

Nurkowanie w prądzie

Nurkowanie w prądzie to niezwykłe przeżycie, wymaga jednak od nurka odpowiednich kwalifikacji i dyscypliny. Najsilniejsze prądy powstają w wąskich cieśninach podczas przypływów i odpływów, które „opróżniają” i z powrotem „napełniają” fiordy wodą. W tych miejscach podziwiać możecie lasy brunatnic, które dzięki stałej wymianie wody i tlenu rozrastają się do ogromnych rozmiarów. To zachwycające życie podwodne urzeka niejednego nurka.

Nurkowanie na wrakach

Starcia niemieckich i alianckich flot podczas II wojny światowej pozostawiły na Lofotach wiele podwodnych atrakcji w postaci zatopionych wraków, które uchodzą za najciekawsze w całej Norwegii. Organizujemy wyjazdy na jeden z nich leżący w porcie w Svolvar – MS Hamburg. Jest to wrak o długości 120 m, metalowej konstrukcji, leżący na maksymalnej głębokości 29 m. Zimne arktyczne wody spowodowały, że zachował się przez te lata w całkiem dobrym stanie.

Nurkowanie przy skalnych ścianach

Nie tylko na otwartym morzu, ale i w fiordach znajdują się ściany polodowcowych gór, które pod wodą osiągają niezbadane głębokości. Są w nich tajemnicze kaniony i zakamarki, które pobudzają naszą wyobraźnię. Nurkowanie przy takich ścianach zawsze jest fascynujące i długo zapada w pamięć.

Nurkowanie z kuszą

Norwegia to jeden z nielicznych krajów, który udziela pozwolenia na podwodny połów ryb z harpunem. Lofoten Diving organizuje wyprawy, podczas których upolować możecie swoją własną kolację, a następnie przygotować ją na grillu.

Kuchnia norweska

Słynie z mało znanych na świecie przysmaków mięsnych z baraniny, reniferów, wielorybów czy fok. Do najbardziej znanych potraw mięsnych w Norwegii zalicza się baranina w kapuście czy kotlet z renifera. Co ciekawe, w menu Norwegów dużą rolę odgrywają też parówki, które spożywa się np. z naleśnikami, ziemniakami, pod różną postacią. Rowerzystów zainteresuje to, że w norweskim mieście Trondheim znajduje się jedyny na świecie wyciąg dla rowerów

Facebookmail