Egipt
Safari North & Brothers 

Safari Wrakowe Pletwal PoznanSafari Wrakowe Pletwal Poznan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nurkujemy na wrakach wokół Hurghady oraz tych zatopionych w cieśninie Gubal wąskim przesmyku łączącym Kanał Sueski z otwartym akwenem Morza Czerwonego. Cały ten obszar położony w trójkącie El Gouna – Ras Mohammed – Gebel Zeit to stosunkowo wąska (ok. 100km) cieśnina pomiędzy Półwyspem Synaj a zachodnim wybrzeżem Morza Czerwonego na wysokości miasteczka El Gouna. Obszar ten obfituje w zdradliwe płytkie rafy i duże wyspy, które w czasach drugiej wojny światowej i błędów nawigacji zatopiły wiele statków.
Każdy z wraków ma swoją ciekawą historię, nurkując na nich możemy stać się częścią tej historii. Na tym safari mamcie niebywałą okazję zwiedzenia aż 11 wraków. Poniżej krótki opis tylko kilku wraków, na których między innymi będziemy nurkować. Czeka na was wspaniała nurkowa przygoda i sporo wraków do odkrycia.

Abu Nuhas, zwana „żelazną rafą” , jest najbardziej wysuniętym na północ od Hurghady miejscem nurkowy. Rafa stała się postrachem wszystkich żeglujących w stronę Morza Czerwonego od czasu otwarcia Kanału Sueskiego w 1860 roku.

Program:

Wyruszamy z Hurghady na północ odwiedzając najsłynniejsze wraki, a następnie kierujemy się na południe w rejon Brothers Islands niezmiennie pozostających w światowej czołówce miejsc nurkowych.

 NURKOWANIA

Rejs na Brothers Islands, jest to jedno z najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Big Brother i Little Brother to dwie skaliste i bardzo tajemnicze wyspy wznoszące się z głębokości ok. 300 m, wydzielone wyspy wystające samotnie z wody w środku morza na około 60 km od wybrzeża. Są częścią Marine Park Islands National Park i oferują niesamowite możliwości nurkowania. Miejsca te to obszary występowania wielu gatunków pelagicznych. Sprawiające wrażenie jakby wynurzały się „znikąd” są rajem dla nurków i jednym z najbardziej intrygujących miejsc nurkowych w Egipcie. Uroku dodają kolonie korali czarnych znajdujące się na dużych głębokościach, a także 2 wraki Aida II i Numida.

 

 

Chrisoula K – wrak z glazurą. Statek ten, mający długość 60 m, zatonął w 1982 roku. Jego wrak spoczywa pionowo w stosunku do rafy, dziobem na jej zboczu. Jest dobrze zachowany, lecz ze względu na młody jeszcze wiek – skąpo porośnięty. Przy śrubie, stanowiącej najgłębsze miejsce wraku, głębokość wynosi 28 metrów. Po silnie wgniecionym dziobie można się zorientować, z jaką silą statek uderzył o rafę. Nadbudówki wystają na głębokość 6 m, jedynie maszt sięga aż na powierzchnię. Komin jest oderwany i leży z boku na piasku. Ładunek, który stanowiła glazura, do dziś znajduję się w ładowni.

Safari Wrakowe Pletwal PoznanSafari Wrakowe Pletwal Poznan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carnatic – wrak z butelkami wina. Położony na głębokości maksymalnej 28 m, wystaje na głębokość do 15 metrów. Spoczywa na lewej burcie, równolegle do ściany rafy. Nurkowie nazywają go zazwyczaj frachtowcem przewożącym wino lub rakiem z butelkami wina – z tego powodu, że w jego części dziobowej leżała znaczna liczba butelek wina, portwajnu, szampana, piwa i wody sodowej. Dziś butelki te znalazły miejsce w witrynach prezentujących zbiory nurków i tylko stare zdjęcia świadczą jeszcze o różnorodności butelek, jakie można było w nim niegdyś znaleźć. Drewniane pokłady z biegiem czasu zmurszały, tylko stalowe ramy – dziś porośnięte grubą warstwą koralowców miękkich – wytrzymały 125 lat w morzu. Stanowią przepiękne motywy fotograficzne, a nurkowanie w kadłubie przypomina spacer pod arkadami. Tysiące zmiataczowatych wydają się tworzyć niemal nieprzeniknioną zasłonę, która dzieli się niczym dotknięta niewidzialną ręką, ustępując z drogi nurkowi.

Safari Wrakowe Pletwal PoznanSafari Wrakowe Pletwal Poznan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thistelgorm – jeden z najsławniejszych nurkowych wraków świata. Thistlegorm był dużym transportowcem o tonażu ponad 9000BRT, przewożącym w czasie II Wojny Światowej zaopatrzenie dla brytyjskiej armii walczącej w Afryce. W nocy z 5 na 6 października 1941 roku został u wejścia do Zatoki Sueskiej zbombardowany przez niemieckie bombowce startujące z Krety i zatonął wraz z całym ładunkiem – oprócz broni składały się na niego motocykle, ciężarówki, części samolotów i samochodów, opony, buty, dwa lekkie czołgi i dwie lokomotywy. Po wojnie wrak znalazła w 1955 roku ekipa Jacquesa Cousteau płynąca na pokładzie statku Calypso, ale zachowała w tajemnicy szczegóły jego położenia. Wrak ponownie odkryto w latach 70-tych, ale dopiero 20 lat później zaczął być on szeroko znanym i popularnym celem nurkowań rekreacyjnych. Thistlegorm jest dużym wrakiem a długości 120 metrów, jego stępka leży na głębokości około 30m, pokład i nadbudówki znajdują się na głębokościach 15 do 20 metrów.

Safari Wrakowe Pletwal PoznanSafari Wrakowe Pletwal Poznan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yolanda Reef (Rafa wraku Yolanda) – W morzu są pozostałości Yolandy statku handlowego, który zatonął tu w nocy z 1 na 2 kwietnia 1980 r. w drodze do Akaby w Jordanii. We wraku można zobaczyć wanny, materiały sanitarne, tapety, skrzynki z whisky a nawet BMW 320, samochód, który należał do kapitana. Statek, który wcześniej wystawał w połowie nad powierzchnie morza, wbity w dno, został początkiem 1987 r. przemieszczony przez fale w głębszy rejon, na głębokość 50 m. 15 marca 1987 r, w trakcie gwałtownej burzy, powtórnie dyslokowany na głębokość 210 metrów. Statek i rafe stale otacza duża grupa ryb, głównie strzępieli Malabar, napoleonów, lucjanowatych i Caesionidae, a także skorpen, płaszczek, silnie jadowitych szkaradnic i płaskogłowatych. Rafa połączona jest z północnymi Shark Reef (Rafą Rekina) i Ścianą Muhammada.

Safari Wrakowe Pletwal PoznanSafari Wrakowe Pletwal Poznan

 
 

 

 

 

 

 

 

El Mina – El Mina w tłumaczeniu z języka arabskiego znaczy zatoka. Ponieważ statki Egipskiej Marynarki Wojennej oznaczane są numerami, a wrak w pobliżu portu w Hurghadzie został zatopiony na jego redzie, nazwę El Mina zaadaptowano od okolicy-zatoka (ang. The Harbour Wreck). Wrak po zbombardowaniu przez izraelskie lotnictwo osiadł na dnie na lewej burcie. Ma on około 70 m długości i 9,5 m szerokości, spoczywa na maksymalnej głębokości około 31 m od strony rufy i 27 m od strony dziobowej. Dzisiaj wrak oznaczony jest widoczną boją, która została przymocowana do jego śruby napędowej. Na pokładzie znajdują się doskonale zachowane różnego rodzaju karabiny przeciwlotnicze, kołowroty oraz urządzenia do stawiania min. W pobliżu karabinów możemy znaleźć do dziś porozrzucane naboje na dnie obok wraku. Łatwo również zidentyfikować urządzenia służące niegdyś do zrywania sieci oraz trały do wyławiania min. Tu spotkamy wspaniałych rozmiarów ukwiał, w którym kryją się amfipriony (ang. Red Sea Anemonefish) – występujące tylko w Morzu Czerwonym oraz duże ławice Parapriacanthus ransonneti (ang. Glass-fish) i krewetki (ang. White-Banded Cleaner Shrimp) zamieszkujące zakamarki wraku.

Facebookmail