Prelle

Opis akwenu:

Najgłębszy ze wszystkich zbiorników max 47 metrów - przejrzystość wody około 10 m, trochę ciemno ze względu na niewielki rozmiar przy stromo opadających ścianach i dużej odległości tafli wody od krawędzi kamieniołomu. Na dnie zatopiony wrak małego kutra z nadbudówką, oraz maskotka misia wzbudzająca niezrozumiałe emocje wśród miejscowych nurków. Na miejscu sprężarka (Nitrox? - nie wiem), wiata do przebierania i wieszania sprzętu. Zejście do wody łatwe do brzegu prowadzą oporęczowane schody.

Steina

Opis Akwenu: 

Zaraz po zanurzeniu ściana opada pionowo w dół do około 30m. Liczne półki i załomy są bardzo ciekawym miejscem gdzie można spotkać masę ryb i raków. Ściany opadają tarasami co stanowi bardzo ciekawy widok. Na prawo i lewo od wejścia ściany bardzo podobne, z półkami, można znaleźć kilka poręczówek prowadzących do najgłębszego miejsca - 32m oraz do kilku zatopionych po lewej stronie od wejścia drzew. Nie ma tu żadnych sztucznych atrakcji nurkowych, sama przyroda. Kamieniołom mały, uroczo położony wśród drzew, niestety ze względu na ilość ryb jest również ulubionym miejscem wędkarzy siedzących po drugiej stronie od wejścia do wody całą dobę.

Horka

Opis Akwenu:

Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, ze był to strzał w dziesiątkę, pięknie położony zbiornik o max głębokości 30 m, przejrzystość wody powyżej 10 m. Pod wodą dużo atrakcji od kiczowatej rodzinki rekinów, po przez ruiny budyneczków eksploatacyjnych kamieniołomu, zniszczone rurociągi, gadżety miejscowego klubu płetwonurków po wspaniałe pionowe ściany. Wisząc przy ścianie, która ciągnie się zarówno kilkanaście metrów w dół jak i w górę miałem chwilami nieodparte wrażenie lotu. Na ścianach wiele napisów "pamiątkowych", dodatkowo dużo ryb z ponad 0,5 metrowym szczupakiem na czele. Zbiornik posiada kilka bardzo regularnych prostokątnych zatoczek, które zaczynają się na różnych głębokościach stąd łatwo je czasem przeoczyć. Zejście do wody wygodne schodami z poręczami, na brzegu platforma z drabinką. Na miejscu również baza z kompresorem przebieralniami i łazienkami z WC - pełna kultura.

Szlaban

Opis Akwenu:

Ze względu na to, że kamieniołom jest w ciągłej eksploatacji nie można dojechać do samej wody. Droga dojazdowa zagrodzona jest szlabanem - zapewnie dlatego potocznie nurkowisko nazywane jest "Szlabanem". Na miejsce należy przejść piaszczystą utwardzoną droga ok. 400m. Akwen udostępniony tylko w dni wolne - brak opłaty. Głębokość 56m, widoczność do 15m z piękną błękitną wodą. Kamieniołom o stromych ścianach typowa zalana dziura w ziemi z dobrym dojściem do wody z piaszczysta plażą . Na dnie głazy w poprzek kamieniołomu na głębokości ok. 7m przeciągnięta poręczówka. 

Luise

Opis Akwenu:

Główne miejsce nurkowe to trasa wzdłuż zachodniego brzegu, gdzie na wprost dno opada stopniowo pólkami do 25m, następnie jest ciekawy głęboczek opadający na około 35m gdzie ze względu na stosunkowo małą przejrzystość wody panują ciemności. Wracając do wejścia posuwamy się przy samej ścianie kamieniołomu gdzie można podziwiać liczne wielkie głazy tworzące ciekawe “groty” oraz zatopiony las. Mnóstwo małych okoni, płotek. Miejsce raczej dzikie i widać już wiek kamieniołomu - duża mulistość i osady na dnie. Brak jakichkolwiek atrakcji dodatkowych - akwen naturalny.

15-19.08 – Kamieniołomy Niemieckie
Facebookmail
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *