Magiczny fiord na Adriatyku

 

Czarnogóra Płetwal Czarnogóra Płetwal

 

Zachwycający krajobraz z ostrymi szczytami Gór Dynarskich niemal wyrastających z turkusowej wody, białymi plażami nad Adriatykiem i jedynym w tym regionie fiordem, tajemnicze miasteczka i malownicze zakątki, egzotyczne gaje cytrusowe, figowe czy palmowe, serdeczność mieszkającej tu ludności oraz kameralny, magiczny klimat-to tylko niektóre cechy jakimi może nas zachwycić Czarnogóra.

Stosunkowo młody i niewielki kraj coraz częściej obierany jest jako kierunek turystyczny przez wszystkich tych, którzy marzą o urlopie w miejscu zachwycającym bogactwem przyrody i niepowtarzalną, wręcz bajkową atmosferą.

Czarnogóra to kraj, który zachwyca urokiem krystalicznych wód, oblewających piękne, piaszczyste plaże. Miejsce pełne nie odkrytych zakątków, wysp z dzikimi zatoczkami, otoczonych błękitem Adriatyku.

Lord Byron napisał: „… w momencie powstawania naszej planety najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem przypadło wybrzeżu Czarnogóry…”

Zatoka Kotorska

Zatoka (Boka) Kotorska to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc wybrzeża Morza Adriatyckiego. Stanowi największy, a zarazem najgłębszy fiord na południu Europy, posiadający cechy typowe dla fiordów norweskich. Zygzakowaty fiord ma długość ponad 40 km, a linia brzegowa ma około 100 km. Składa się z pięciu mniejszych zatok:

Czarnogóra Płetwal Czarnogóra Płetwal

Kotorski zaliv, Hercegnovski zaliv, Tivatski zaliv, Morinjski zaliv i Risanski zaliv i zajmuje powierzchnię 655 km2. Ze względu na piękno i różnorodność ukształtowania terenu, zatoka zaliczana jest do najbardziej interesujących bogactw naturalnych w basenie Morza Śródziemnego. Nad porosłymi bujną roślinnością brzegami usytuowane są liczne miasteczka ze wspaniałymi zabytkami z epoki Greków i Rzymian, z okresu Renesansu i Baroku.

Kotor jest starym, śródziemnomorskim miastem portowym zaliczanym do jednych z najbardziej urokliwych miast Czarnogóry. Zbudowany z białego kamienia i otoczony zabytkowymi murami miejskimi, oferuje swoim gościom wiele atrakcji. Dodatkowe wrażenie robi otoczenie miasta – tuż za nim wznoszą się szczyty Orjenu i Lovćenu. Charakterystyczna zabudowa pełna wąskich, krętych uliczek, liczne zabytki architektury, która zdradza dawną przynależność miasta do Wenecji oraz położenie tworzą niepowtarzalną atmosferę. Zabytkowe Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Półwysep Luštica- należący do najpiękniejszych i niezwykle romantycznych zakątków kraju. Region ten po dzień dzisiejszy zachował swój tradycyjny charakter. Na półwyspie jest urocza miejscowość Rose polecana zakochanym.

Herceg Novi- historyczne miasteczko, zwane “Bramą Czarnogóry” – to ono wita turystów wjeżdżających od strony Chorwacji. Nazywane jest miastem słońca i zieleni. Atrakcją są tu piękne plaże oraz niepowtarzalna, śródziemnomorska roślinność.

Czarnogóra Płetwal Czarnogóra Płetwal

 

Risan- to nieduża, malownicza miejscowość położona w głębi Zatoki. Pozostałości murów obronnych, rzymskie mozaiki i inne pamiątki z tamtych czasów przyciągają miłośników zabytków. Dodatkowym atutem jest cisza, spokój, dużo zieleni i przepiękne widoki.

Perast- miasteczko położone u podnóża wzgórza św. Ilije. Jednym z najbardziej interesujących miejsc w okolicy jest sztuczna wyspa z kościołem Gospa od Skrpjela.

Tivat- to malownicza, nowoczesna miejscowość, oferująca turystom doskonałe warunki wypoczynku. Charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą, urozmaiconym, skalistym wybrzeżem, łagodnym, śródziemnomorskim klimatem i bogatą śródziemnomorską roślinnością. Jako jedyny kurort na wybrzeżu posiada międzynarodowy port lotniczy.

Nurkowanie

Czarnogóra Płetwal Czarnogóra Płetwal

 

Wzdłuż Półwyspu Lustica, gdzie położona jest baza nurkowa znajdują się fascynujące miejsca nurkowe. Głębokość nurkowania waha się od kilku metrów w płytszych zatokach do kilkudziesięciu przy pionowych ścianach.

Napotkać można różnorodne ukształtowanie terenu: wypiętrzone skały, łagodne piaszczyste dna, jaskinie i groty, pionowe ściany, podwodne kaniony.

Spotykamy ośmiornice, hiszpańskie tancerki, langusty, kalmary, kraby, wieloszczety i kolorowe ślimaki nagoskrzelne. Pojawiają się również mureny, wielkie kolorowe meduzy, strzępiele, tuńczyki, płaszczki, kolorowe albaneski i czasem delfiny. W niektórych miejscach starożytne amfory.

SALETOVA PECINA – KATEDRA– wspaniała ogromna grota u podnóża klifu, do której wejście znajduje się na 14 metrach. Wpływamy do środka gdzie wita nas inny świat. Całkowicie ciemna grota przypomina wielką katedrę, której sklepieniem jest powierzchnia wody tuż pod sufitem. Jedna z najciekawszych miejscówek w Montenegro. Po wypłynięciu w drodze powrotnej dla sprawnych nurków jako dodatkowa atrakcja położna blisko ciasna pionowa pieczara, którą nazwaliśmy “Pokojem pokerzysty”. Na miejscu dowiesz się dlaczego…

KREKAVICA – rozpadlina skalna w klifie zaczynająca się na powierzchni wody i kończąca się na piaszczystym dnie głębokości ok. 35 metrów. Winda w środku szczeliny na dół i do góry – razem 70 metrów w dwie strony. Bardzo ciekawe miejsce dla doświadczonych nurków.

MERMAID’S HOLE – JASKINIA SYREN– najciekawsza jaskinia w całej Czarnogórze i jedna z najbardziej cenionych przez płetwonurków na całym Adriatyku. Jak sama angielska nazwa wskazuje to naprawdę pionowa wielka dziura lub krater o szerokości ok. 4 metrów, a w dole czeka ciemność. Na dole syfon przez, który wychodzimy na ścianę na głębokości 32metrów. Wyjście z syfonu upodobały sobie langusty. Miejsce dla doświadczonych i odważnych płetwonurków. Mocne wrażenia gwarantowane!

PONTE VESLO- nurkowanie przy pionowej ścianie opadającej w pionie na głębokość 70 metrów! Pełna różnej wielkości jam i pieczar.

Czarnogóra Płetwal                                        Czarnogóra Płetwal

 

 

PLAVA ŠPILJA– tak, tak, Czarnogóra ma również swoją BŁĘKITNĄ GROTĘ, Są tu dwa wejścia, którymi można wpłynąć do środka łodzią. Wysokość 10 metrów! Głębokość 7 metrów, po przepłynięciu groty pod wodą wypływamy błękitnym wyjściem przegłębiając się. Skręcając w lewo dopływamy do pięknej ściany 30-35 metrów, która wypłyca się i kończy przy drugim, mniejszym wejściu do groty. Piękny nurek.

POSEJDON GRAD– miasto Posejdona. Podwodne korytarze z dziurami w suficie przez, które wpadają snopy światła. W środku kilkanaście przepięknych ukwiałów. Dwa podwodne łuki. Wielu nurków mówiło, że można by tam siedzieć nawet miesiąc.

UWAGA NOWE MIEJSCE: GORGONIE– nurkowanie wewnątrz Fiordu Kotorskiego na głębokość 15 -30 metrów

UWAGA NOWE MIEJSCE: AMFORY RISAN– Posiadamy zezwolenie na nurkowanie w archeologicznym miejscu przy starym mieście Risan.

TJESNA LUKA– tuż przy Ponte Veslo znajduje się podwójna zatoka z pionowymi klifami, schodzącymi do wody. Pod wodą niesamowite formacje skalne, których nie sposób opisać. Na początku nurkowania z 3 metrów wpływamy do wąskiej jaskini o długości 20 metrów. Następnie mały wąwóz długości 15 metrów, którym wychodzisz z 22 metrów na 11 metrów. Jak komandos…To trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. Są tam ogromne skorpeny…

PONTE MAĆKA– egipska rafa w Czarnogórze? Tak! Tuż przy Jaskini Syren znajdują się trzy piękne pionowe ściany opadające do 20 i 30 metrów, obrośnięte bujną roślinnością i fauną. Wielu płetwonurkom przypomina rafę egipską. Miejsce na co najmniej trzy nurkowania.

Czarnogóra Płetwal Czarnogóra Płetwal

 

WRAK PATROLOWCA– 40 – metrowy patrolowiec jugosłowiański zatopiony podczas manewrów wojskowych w 1983 roku. Doskonale zachowany, na głębokości 24 metrów. Teoretycznie dostępny dla każdego płetwonurka. Bez prądów. Wrak znajduje się w jednej z najpiękniejszych zatok czarnogórskich – słynne Žajnice z plażą i tawernami. Po nurkowaniu wszyscy idziemy na obiad do miejscowej tawerny,  gdzie czeka nasz przyjaciel Goran z suto zastawionym wielkim stołem. Ekspresso i po przerwie jeszcze jeden nurek dookoła twierdzy Mamula, której pod wodą dziś strzegą mureny!

WRAK TORPEDOWCAGolešnica – 57 – metrowy torpedowiec jugosłowiański zatopiony podczas manewrów wojskowych. Jego historia rozpoczęła się 1913 roku kiedy to zaczął pływać w marynarce wojennej Autro – Węgier. Zatopiony na głębokości 35 metrów w Zatoce Zanjic tuż obok Patrolowca (ok.300 metrów!)

WRAK ORESTE– 45 metrowy włoski cargo, zatonął w 1942 roku w wyniku uderzenia w minę przy przylądku Trsteno. Zatopiony na głębokości 32 metrów.

Dubrownik – miasto które warto zwiedzić.
Tylko 60 km od miejsca zakwaterowania.

Dubrownik to perła Dalmacji i mekka odwiedzających Chorwację turystów. Łagodnym łukiem wcina się w morze, tworząc plamę czerwono-żółtych wież i dachów na tle błękitu Adriatyku.

                                   
Czarnogóra Płetwal

Czarnogóra Płetwal

 

 

Położenie Dubrownika: Dubrownik położony jest w malowniczej Dalmacji, w odległym zakątku Chorwacji tuż przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Z trzech stron miasto otacza Adriatyk. Położenie na trasie E65 sprawia, że Dubrownik jest miastem dostępnym.

Atrakcje, zabytki Dubrownika: Dubrownik to wspaniałe kościoły, potężne mury obronne i bastiony, kręte uliczki i muzea w dawnych pałacach. Miasto może się poszczycić najstarszą w Europie apteką, gotyckimi klasztorami Franciszkanów i Dominikanów i studniami Onofria. Warto zwiedzić m.in. Stradun słynny deptak w Dubrowniku, który jest główną ulicą starego miasta i sam w sobie stanowi atrakcję turystyczną. Mury obronne Dubrownika, które są jednym z najbardziej monumentalnych zabytków fortyfikacyjnych w Europie. Wielką fontannę Onorfio. Twierdzę Lovrjenac – imponującą, najwyższą wieżę Dubrownika.

Dubrownik warto wiedzieć: W Dubrowniku znajduje się Plaża Banje. Znajduje się przy wejściu do starego miasta i zapewnia wspaniały widok na mury miasta. Dubrownik posiada wiele hoteli o zróżnicowanych cenach i standardzie. Za nocleg może również posłużyć camping w pobliżu miasta.Należy jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji noclegu. Największą imprezą kulturalną jest Letni Festiwal w Dubrowniku, który trwa od połowy lipca do połowy sierpnia. To najlepsza impreza kulturalna w Chorwacji: międzynarodowy festiwal, muzyczny, teatralny i taneczny.

BIJELA– niewielka, malownicza miejscowość położona w zatoce Kotorskiej, ok. 13 km od Herceg Novi. Niegdyś osada rybacka o bogatych tradycjach szkutniczych i marynarskich, które przetrwały do dziś. Piaszczyste i skaliste plaże, bujna śródziemnomorska roślinność i wspaniałe widoki. Miasteczko znane jako kolebka wielu wybitnych marynarzy i kapitanów.

 

Zapraszamy !

Facebookmail