Hurghada

To typowe miasto arabskie, rozpościera się na przestrzeni kilkunastu kilometrów wzdłuż głównej drogi (typowa zabudowa ulicowa). Centrum miasta stanowi dzielnica o nazwie Sakalla (jest tam najładniej). Jeśli chciałbyś poczuć prawdziwy arabski stary Egipt to powinieneś odwiedzić Hurghade. Interesują ciebie zabytki - WYBIERZ bezwzględnie Hurghadę, plusem jest możliwość wycieczki do Luksoru.
 
Hurghadę można podzielić na pięć części – najstarszą Dahar, centrum Sakalla, Village Road, część hotelową i Al Ahia. Village Road rozpoczyna się od hotelu Old Vic ciągnie do hotelu Intercontinental. Przez całą Village Road prowadzi pasaż. Część hotelowa od Magawish do Sahl Hasheesh (Oberoi). Al Ahia to przestrzeń między Dahar i El Gouną.
Hurghada dzięki swojemu położeniu pośród ok. 50 raf koralowych jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Wysokie zasolenie Morza Czerwonego sprawia, że widoczność pod wodą dochodzi do 35 m, łagodne wybrzeże oraz piaszczyste plaże.

W Hurghadzie znajduje się około 200 baz nurkowych, więc jest w czym wybierać. Nurkowanie jest sportem bardzo bezpiecznym pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przy wyborze bazy nurkowej nie należy kierować się wyłącznie ceną nurkowań - wiele baz egipskich ma niskie ceny, ale oferuje mierną jakość usług oszczędzając na ubezpieczeniu uczestników, serwisie sprzętu czy zatrudnieniu wykwalifikowanego personelu.

Nurkowanie w Hurghadzie to przede wszystkim nurkowanie z łodzi. Dużo ośrodków wypoczynkowych posiada własną przystań, skąd codziennie wypływają łodzie zabierające nurków na podwodne wyprawy. Wycieczka trwa od ok. 9.00 a powrót do hotelu następuje między 16.00 a 17.00.

 

Przykładowe miejsca nurkowe:

Carnatic - brytyjski statek pasażersko-towarowy, zatonął w 1869 r. Głębokość: 26 metrów

Chrisoula K.- brytyjski statek towarowy, zatonął we wrześniu 1981 r. Głębokość: 20 metrów

Ghiannis D- grecki statek handlowy, zatonął w 1983 r. Głębokość: 23 metrów

Salem Express- egipski prom, zatonął w 1991 r. Głębokość: 22 metrów

Rafy:

El Aruk - rafa zabudowana przez kolonie koralowców na planie koła. Występują tu dwie strefy koralowców. Pierwsza na głębokości 10-12 metrów, którą tworzą młode polipy oraz druga na głębokości 20 metrów z najbardziej reprezentacyjnymi osobnikami tego gatunku.

Erg Abu Ramada - mała rafa położona na zachód od Abu Ramada, znana jest z niesamowitej przejrzystości wody oraz z dość silnych prądów morskich.

Omo Gammar- wyspa o długości ok. 400 metrów położona na południowym zwieńczeniu podwodnego łańcucha raf o rozciągłości 2km.

Shaab Abu Nahas- zlokalizowana w południowej części cieśniny Gubal. Składa się z rafy głównej i kilku pomniejszych skupisk koralowców. To podwodne skupisko flory i fauny jest jednym z najpiękniejszych i najbogatszych miejsc tego typu w Morzu Czerwonym. Ze względu na brak naturalnych osłon na tym terenie, to miejsce uznawane jest przez żeglarzy za jedno z najniebezpieczniejszych. Świadczą o tym wraki 5 statków.

Shaab Abu Ramada- to bardzo dobre miejsce do obserwacji wszelkiego rodzaju ryb żyjących w pobliżu koralowców.

Shabroor Om Gammar- bardzo żywa rafa z małym wrakiem statku, który leży w jej okowach na głębokości 25 metrów. Przy sprzyjających warunkach pogodowych możnadopłynąć z tej rafy do wysepki Umm Qamar, która jest położona w odległości 2km od kolonii koralowców.

South Abu Ramada & Ota Abu Ramada - rafa nazywana potocznie "Akwarium" jest jedną z najbarwniejszych oaz podwodnego życia Morza Czerwonego. Spotkać w jej okolicach można wiele okazów fauny typowych dla biotopu raf. Jednak wschodnia część tej rafy przejawia się o wiele bardziej surowym charakterem. Dominują tam wyłącznie koralowce oraz skaliste podłoże, do którego są przytwierdzone.

Shaab El Erg - olbrzymia rafa koralowa o kształcie podkowy.

Shaab Torfa- mała rafa rozciągająca się w kierunku północnym, osiągająca swym szczytem na wysepkę Gitfun

Rezerwat Sharm El Naga - podwodny park krajobrazy - możliwość obejrzenia miejsca szczególnego: rezerwatu wodny. Podczas rejsu można nurkować, by podziwiać piękno rafy koralowej Morza Czerwonego oraz różnorodność gatunków ryb. Sharm El Naga oddalona jest ok. 35 km od Hurghady.

Facebookmail