Jezioro Lusowskie

Województwo: Wielkopolskie
Najbliższa miejscowość: Lusowo (10km od Poznania)
Maksymalna głębokość: 18m
Infrastruktura nurkowa: brak

 

Jezioro rynnowe polodowcowe, stosunkowo płytkie, w najgłębszym miejscu ma 18m. W Lusowie jest strzeżona piaszczysta plaża z pomostami, boiskami do siatkówki i trybunami dla kibiców oraz ogrodzonym placem zabaw dla najmłodszych. Miłośnicy sprzętu wodnego mogą skorzystać z wypożyczalni.

 

Najciekawsze miejsce jest obok miejscowości Lusówko, skąd drogą polną należy się kierować na Otowo. Wejście jest obok starego ośrodka z domkami w lesie, z pomostu. Jest tu dzika plaża. Można śmiało dojechać samochodem niemal do samej wody.

 

Wejście z piaszczystej plaży, dno spokojnie opadające do 12m. Woda najlepsza, bo dochodząca do 10m widoczność jest od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Kwitnienie wody w okresie letnim powoduje ograniczenie widoczności do 2-3m. Dno pokryte piaskiem i dużą ilością omułków oraz kamieni, na wprost od pomostu znajduje się najgłębsze na jeziorze miejsce. Na prawo od pomostu – około 50m, dno opada stromo i pokryte jest dużą ilością kamieni wśród których uwielbiają spać w nocy nawet 2kg okonie. Na lewo od pomostu dno wypłyca się i jest to ulubione miejsce wędkarzy ze względu na możliwość złowienia leszczy i karpii. Jezioro potrafi dostarczyć naprawdę wielu wrażeń – duże okazy szczupaka, okonia i lina, spore płocie i leszcze. Linia brzegowa mocno zarośnięta roślinnością podwodną oraz szuwarami. Warto zanurkować zarówno w dzień jak i w nocy.

 

Facebookmail