Kamieniołom Piechcin

 

 

Województwo: Kujawsko Pomorskie

Najbliższa miejscowość: Piechcin (trasa Inowrocław-Barcin)

Maksymalna głębokość: 25 metrów

 

Nurkowisko powstało w zalanym kamieniołomie. Z tego powodu miejsce jest bardzo atrakcyjne, wapienne skały kontrastują z lazurowym błękitem wody. Widoczność jest bardzo dobra, szczególnie jak na polskie warunki, a w okresie jesienno zimowym dochodzi nawet do 15 metrów. W okresie wiosenno letnim ze spokojem można trafić na widoczność 5-10 metrów. Wejście do wody jest łatwo dostępne, mimo kamienistej plaży. Przy samym brzegu znajdują się dwie platformy, które ułatwiają ubieranie sprzętu. Pod wodą czeka Nas wiele atrakcji. Idąc na wprost od wejścia do wody, możemy dopłynąć do kamiennego łuku podwodnego (3 metry). Po drodze mijamy platformę, zatopione opony, a przede wszystkim jeżeli płynąć bliżej klifów, bujną roślinność. Jeżeli zdecydujemy się na nurkowanie na prawo od wejścia do wody zadanie mamy ułatwione gdyż cały teren i wszystkie atrakcje opięte są poręczówkami. I tak najpierw natrafiamy na łódkę i lustra, dalej wraki aut i butle na gaz oraz dwa wraki: 12 metrowy jacht morski i 6,5 metrową żaglówkę.
Następnie poręczówka poprowadzi Nas ponownie do kamiennego łuku podwodnego. Po drugiej stronie akwenu, bardziej po prawej stronie, na głębokości 25 metrów znajdują się zatopione dwa Maluchy. Trafić można też do małej podwodnej jaskini.

Jeżeli chodzi o bazę to jest dobrze przygotowana. Trzeba się jednak przygotować na to, że płaci się za wszystko osobno. Np. pierwsze i każde kolejne wejście do wody. Nie ma strefy suchej ale jest namiot z którego można skorzystać. Teoretycznie jest możliwość ładowania butli, ale nie na miejscu. Można za to naładowane butle wypożyczyć. Na miejscu możliwość zrobienia grilla lub ogniska.

Jeżeli chodzi o dojazd to do samego Piechcina łatwo trafić. Problemy mogą zacząć się później, gdyż nurkowisko znajduje się na terenach gdzie działają inne kamieniołomy. Sama droga nie jest w najlepszym stanie. Natomiast po drodze znajdują się znaki informuję jak i gdzie skręcić. Jadąc od strony Bydgoszczy do Łabiszyna przez Stryszek w Brzozie skręcamy w prawo (można również z Bydgoszczy jechać przez Zamość, Rynarzewo i Władysławowo), kierujemy się dalej na Barcin (droga 251). Mijamy Barcin i przed znakiem po prawej stronie “teren zabudowany” miejscowości „Piechcin” , przy którym stoi duża niebieska tablica z napisem  „Polbruk 2300 m” skręcamy drogą asfaltową w prawo. Przejeżdżamy przez tory i skręcamy lekko w prawo – na wprost stoi duża niebieska tablica z napisem  „Polbruk 1500 m” , a na słupie po prawej stronie jest nasza tablica kierunkowa z nurkiem. Dalej na rozjeździe trzymamy się lewej strony i dojeżdżamy do drugich torów. Za torami na słupie po prawej stronie jest nasza tablica kierunkowa z nurkiem i po 50 m skręcamy ostro w lewo i jedziemy główną drogą asfaltową do końca, gdzie po lewej stronie mamy wiadukt kolejowy Zaraz za wiaduktem skręcamy w prawo, a przy następnym rozjeździe trzymamy się lewej strony dojeżdżając drogą w dół do BAZY.
Jadąc od strony Inowrocławia, Pakości drogą 251 nie skręcamy w lewo na światłach na Osiedle Piechcin i Szeroki Kamień, a jedziemy dalej prosto, skręcając w lewo z drogi 251. Dalej kierujemy się opisem powyżej.

 

 

 

 

 

 

 

 


  Wyświetl większą mapę

 

 

Poniżej film z nurkowania na kamieniołomie, który stworzyli nasi Płetwale, Mikołaj Jabłecki i Adam Przybył. Dziękujemy!!

Facebookmail